Вертеброгенно-дискогенна цервікобрахіалгія - БІЛЬ В ШИЇ І РУКАХ

Що таке цервікалгія, цервікобрахіалгія?

Цервікалгія - приступ різкого гострого болю у шиї із значним обмеженням рухів.

Цервікобрахіалгія - біль у шийному відділі хребта одно-або двобічний, що віддає на одну або обидві руки.

Що є причиною виникнення цервікалгії та цервікобрахіалгіі?

Причиною виникнення гострого болю в шийному відділі хребта з м`язевим напруженням, обмеженням рухів, з віддачею в руку, з затерпанням пальців або без є остеохондроз на всіх стадіях. Проте, найчастіше цервікобрахіалгія виникає при подразненні або защемленні нервових корінців протрузіями дисків, килами дисків, остеофітами при деформуючому спондильозі (відкладеними солями) або гіпертрофованими (потовщеними) звязками. Нижче наглядно представлена схема анатомічної будови шийного відділу хребта. Це норма.

Ось показана проблема : міжхребцева грижа чинить тиск на нервовий корінець,в результаті чого виникає біль у руці,затерпання пальців та стоншення м''язів тенара - в даному випадку - на правій руці

Які бувають цервікалгіі та цервікобрахіалгіїї?

Цервікалгія та цервікобрахіалгія буває гострою (до 1 місяця), підгострою (до 3 місяців ) та хронічною (більше 3 місяців).

Які скарги мають пацієнти з цервікалгією та цервікобрахіалгією?

В гострій стадіїї пацієнти скаржаться на сильний біль у шиї, значне обмеження рухів, біль у руці, найчастіше в плечі та передпліччі. Частими скаргами є розлади чутливості різного ступеня вираженності у вигляді затерпання, що періодично з`являється на висоті болю.

У підгострій стадії пацієнти скаржаться на біль, сильний, але не такий гострий. Біль присутній і при рухах, і в спокої. Більше болить рука в ділянці біцепса, тріцепса, віддає в лопатку. Чутливі розлади у вигляді затерпання більш стійкі.

У хронічній стадії формується нейродистрофічний синдром - зміни в м`язах та зв`язках внаслідок тривалого запального процесу. Біль присутній постійно, часто вночі, затерпання постійне, страждають активні рухи в плечовому поясі: боляче підняти руку вище горизонтального рівня, завести за спину, спостерігається неповноцінна пронація китиці, наявні фіброзні ущільнення - нейроостеофіброз. На цій стадії рефлекси значно ослабленні, формується периартикулярний нейродистрофічний синдром: плече-лопатковий периартроз.

Яке лікування цервікалгії та цервікобрахіалгії?

Лікування цервікобрахіалгії та цервікалгії комплексне і має свої особливасті, характерні для кожної стадії хвороби.

Гостра стадія потребує протизапальної, протинабрякової медикаментозної терапії, яка добре комбінується з методами фізіотерапії та рефлексотерапії,які вказані нижче.

Лазеротерапія зонально - застосування лазеротерапії актуально на всіх стадіях хвороби у зв`язку з вираженим протинабряковим та знеболюючим ефектом. Варіант лазерного випромінювання та потужність призначаються індивідуально. Положення сканера 60 см над зоною впливу. Зона впливу-1 поле на 1 сеанс сканером 6 на 10 см. Експозиція 10 хвилин щоденно. Період лікування 10 днів.

ЕМХ КВЧ

На сьогоднішній день отримані достовірні дані про те, що при застосуванні ЕМХ КВЧ суттєво зменшується гострий біль та виникає міорелаксуючий ефект, покращується мікроциркуляція, нормалізується артеріальний тиск. На біохімічному рівні доведено нормалізацію співвідношення нейрогуморальних речовин: серотоніну. АКТГ, кортизола, ендорфінів та енкефалінів після проведення сеансів ЕМХ КВЧ.

При розвитку гострого больового синдрому на шийному рівні з віддачею в руку ЕМХ КВЧ застосовуємо у безперервному режимі при контактному положенні випромінювача. Зона впливу - 2 точки акупунктури із знеболюючою та протинабряковою дією на 1 сеанс при експозиції 15 хвилин. Зазвичай достатньо 10 сеансів.

Квантова терапія - лазерне сфокусоване випромінювання із локальним застосуванням

Магнітотерапія (показана схема при больовому синдромі в руці)

   

Низькочастотне магнітне перемінне поле підвищує швидкість проведення потенціалу дії по нерву, збільшує збудливість нервового волокна, зменшує периневральний набряк. Крім того, магнітотерапія низькочастотним МП відновлює функціональні властивості нейролеми аферентних провідників больової чутливості, що призводить до значного ослаблення або припинення імпульсації з вогнища болю! У випадку гострого болю достатньо 7-10 процедур при щоденному режимі лікування або 15 процедур при режимі лікування "через день".

Ультразвукове сканування зонально

Підгостра стадія. В підгострій стадії актуальна акупунктура.

Застосовуємо точки акупунктури сегментарно і в зонах відповідної корінцевої іннервації. Завдяки рефлекторному та сегментарному впливу акупунктура добре знімає біль, м`язеве напруження, благоприємно впливає на психо-емоційну сферу (що особливо необхідно при наявності болю). Курс лікування 10 днів.

Рефлексотерапія: електротерапія сегментарна і електропунктура

 

Параметри, експозиція часу, зона впливу і кількість процедур призначається з урахуванням стану пацієнта .

Доцільно застосовувати релаксуючий масаж шийно-комірцевої зони, точковий масаж. Це особливо актуально при пальпації відчутного напруження м`язів і зон підвищеної болючості, при тривалому вимушеному положені шиї. Тривалість лікування визначається станом пацієнта і коливається в межах 10-15 днів.

Хронічна стадія

Потребує продуманної тактики. Доцільне більш ширше застосування рефлексотерапевтичних та фізіотерапевтичних заходів, триваліший період лікування. Актуальність акупунктури обумовлена не тільки сегментарним впливом на проблемні зони, а й завдяки позивному впливу на емоційний фон, який через затяжний перебіх больового синдрому стає лабільним з елементами депресії та тривожності.

 

Хороший лікувальний ефект спостерігається при зональному застосуванні електропунктури і лазеропунктури

по точках акупунктури в зонах відповідної корінцевої іннервації.

Доцільна м`яка техніка масажу периартикулярних м`язів.

Кількість сеансів завжди більша 10 ,зазвичай 15.

Актуальна постізометрична релаксація

і вироблення правильних рухових стереотипів, кінезітерапія і ЛФК.

 

Записатись
на консультацію